A várak, kastélyok és régi, olykor romos épületek iránti szeretetem az Elveszett ereklyék fosztogató című sorozatig és békéscsabai születésű révén Békés megyéig nyúlik vissza. Bár a megyében sok várat nem, kastélyt és kastélyromot annál többet találunk! Mindig is felháborított és a mai napig sem értem, hogy az esetek többségében miért hagyjuk, hogy ezek az épületek az enyészeté legyenek, de szerencsére napjainkban egészen elszaporodtak a kastély felújítások, amik egész jól sikerülnek többségében.
Ahogy átléptük a kastély bejáratát, rögtön kedvesen fogadtak minket a NÖF munkatársai, akik útba is igazítottak minket: a jegyvásárlás rögtön az első kis épületben történik. Onnan tovább tudunk sétálni Arany János rezidenciájába – a költő sok időt töltött vendégségben Geszten -, majd innen jutunk a kastély épületéhez. Minden nap egy óráig a közeli Tisza-kriptába is bejuthatunk, és ami még külön tetszett, hogy az étterem részben – ami a Kastélyhoz van kapcsolva egy üvegfolyosó segítségével – menüztetés is folyik, így akár hétköznap is ebédelhetünk egyet a Tisza család otthonában. Emellett kialakításra került egy új építésű rész/szárny, az Arany János Vendégház, amelyben 29 szobában tudják elszállásolni az utazókat.




Nagyon kíváncsi voltam a tárlatra és a kiállításra, de nem csalódtam, nagyon tetszett! Jól összeszedett, nagyon részletes és kreatív megvalósításokat láttam, láttunk. A régi bútorok és berendezések, főleg a kristálycsillárok teljesen el tudnak varázsolni, és órákon át tudom őket csodálni.



Betekintést nyerhettük a Tisza család mindennapjaiba, a kastélyban zajló életbe. A legjobban az tetszett, amit őszintén, én még egy olyan kastélyban sem láttam, ahova eljutottam, hogy az eredeti falrészleteket, freskókat, falfestményeket is meg-megmutatták. Fantasztikus hangulatot adott a tereknek, és lehetőséget adott az ember fantáziájának, hogy tényleg megpróbálja elképzelni azt, milyen lehetett régen a kastély.



Az egész kastélyból árad az előkelőség, a nyitottság az új felé, amely szerintem a Tisza család tagjaira is jellemző volt. A fehér bútorokkal és kiegészítőkkel berendezett dolgozószobában elkészíthetjük a saját fotónkat a Tisza család otthonában, dolgozójában. A pince szinten pedig egy VR szemüveg segítségével még jobban felfedezhetjük a kastély történetét. Emellett pedig egy igazán különleges kiállítótérbe érkezünk: illatminták alapján ismerhetjük fel azokat a fűszereket, amelyeket jellemzően használtak és kedveltek abban az időben.
A tárlat utolsó állomása után a kávézó részben találjuk magunkat, ahol egy finom sütemény és egy jó kávé mellett kicsit magunk is a kastély lakójának érezhetjük magunkat.
Ha Békés megyében jársz, mindenképpen érdemes felvenned a geszti kastélyt és a Tisza-kriptát is – ami pár perc autóútnyira van – a megnézendő látnivalók listájára!




Az aktuális nyitvatartásról, a belépőjegyek áráról és egyéb információkról az alábbi weboldalon tudsz tájékozódni: https://tiszakastely.hu/
Jó kirándulást és felfedezést kívánok!
Edit